image1 image2 image3 image4

WYTYCZNE MUNDUROWE DLA KLAS PIERWSZYCH Z EDUKACJĄ WOJSKOWĄ PO GIMNAZJUM I SZKOLE PODSTAWOWEJ rok szkolny 2019/20

Noszenie umundurowania regulowane jest rozporządzeniem MON oraz pilotażowym programem Edukacji Wojskowej MON. Aby uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach Edukacji Wojskowej z użyciem umundurowania i aby zajęcia były efektywne, wymagane są:

1. Naszywki (emblemat szkoły, orzeł na beret haftowany szkolny, łuczek na mundur, nazwisko, plakietka szkoły) - zakup za pośrednictwem szkoły w wrześniu.

2. Zapoznanie się z regulaminami klas wojskowych XIV LO w Lublinie, specyfiką zajęć Edukacji Wojskowej, procedurą zwalniania się z zajęć oraz innymi przepisami szkolnymi przez uczniów oraz Rodziców.

3. Ubezpieczenie do zajęć o charakterze wojskowym oraz legitymacja stowarzyszenia proobronnego (w ramach Legii Akademickiej). W/w koszty pokrywają Rodzice. Prosimy o wpłaty do 7 września b.r., kwota zostanie podana 1 września. Ubezpieczenie obejmuje zajęcia i obozy o charakterze wojskowym, nie jest to ogólnoszkolne NNW.

4. Uczniowie zobowiązani są też posiadać ważne badania i zaświadczenie od lekarza medycyny sportowej. Bezpłatne badania w poradni medycyny sportowej można wykonać po wcześniejszym uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego. Zaświadczenie dostarczyć należy do nauczycieli Edukacji Wojskowej najpóźniej do 3 września b.r. Brak zaświadczenia dyskwalifikuje z uczestnictwa w praktycznych zajęciach wojskowych oraz obozach.

5. Obozy wojskowo kondycyjne klas pierwszych odbędą się w terminach: klasy 1ap, 1bp, 1cp  - trzeci tydzień września w Nasutowie; 1ag, 1bg - czwarty tydzień września w Bieszczadach; 1cg, 1dg -  pierwszy tydzień października w Bieszczadach.

6. Uczniowie do 3 września b.r. zobowiązani są samodzielnie zaopatrzyć się w obowiązujące elementy umundurowania:

 - Bluza i spodnie polowe wz. 2010 MON w maskowaniu wz. 93. Dopuszcza się mundur zarówno letni, jak i całoroczny.

 - Trzewiki czarne za kostkę. Dopuszcza się dwa rodzaje obuwia. Pierwszy z nich to trzewiki skórzane potocznie nazywane „skoczkami” lub „desantami”. Zaletą tego obuwia jest długa żywotność, nieprzemakalność oraz solidne wykonanie. Minusem jest waga i czas rozchodzenia. Drugim dopuszczonym rodzajem obuwia są lekkie buty wojskowe typu GROM Protektor. Plusem jest ich lekkość oraz natychmiastowe wygodne ułożenie stopy przy dobrym dobraniu buta. Minusem jest mniejsza wytrzymałość ze względu na brak pełnej skóry oraz zastosowanie wstawek z materiału.

 - T-shirt khaki pod bluzę mundurową bez żadnych nadruków z normalnym dekoltem pod szyję.

 - Zielony beret wojsk lądowych (z dowolnym orłem lub bez orła).

 - Czapka czarna polarowa, bez żadnych wzorków, gładka.

 - Szalokominiarka koloru khaki.

 - Kapelusz okrągły w maskowaniu wz. 93.

 - Plecak podręczny, mało jaskrawe, najlepiej khaki lub w innych rodzajach kamuflażu.

 - Pas wojskowy parciany zielony z gładką klamrą.

 - Dopuszcza się polary wojskowe/ocieplacze od ubioru goretexowego.

 

opracował:
zespół nauczycieli Edukacji Wojskowej XIV LO

  © XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie